Magneesiumi defitsiit: sümptomid ja tunnused, soovitused raviks

Magneesium on asendamatu kõikide elusorganismide jaoks ja on inimese organismis kontsentratsiooni poolest mineraalidest neljandal kohal. Paljud ei tea, et magneesiumi defitsiit võib esile kutsuda mitte ainult kõrvalekaldeid organismi töös vaid ka häireid meeleolus ja käitumises. Ilma temata ei omasta organism täielikult süsivesikuid, halveneb nukleiinhapete ja valkude süntees. Magneesium osaleb enam kui 300-s fermenteerimise reaktsioonis. Kõik see peegeldub kohe välimuses - juuksed langevad välja, ilmnevad probleemid naha ja hammastega. Kuidas siis tunda ära meie organismi signaalid magneesiumipuudusest? 

 

Magneesiumipuuduse sümptomid organismis 

Sageli kirjutatakse ärrituvus või rahutusseisund inimese iseloomu või käitumise eripära arvele, aga apaatia ja tähelepanu halvenemine - tavalise väsimuse arvele kuid need võivad olla hoopis esmased magneesiumivaeguse sümptomid. Sellepärast, et magneesium on peamine närviimpulsside juhtivuse ja energiavahetuse regulaator. Aga lastel võib magneesiumipuudus provotseerida aktiivsus- ja tähelepanuhäiret ( TH), mida tõlgendatakse sageli kui halba käitumist ja kapriise (1) 

     

Hinnata magneesiumi tegelikku taset laboratoorsel teel on raske, sest hinnatakse ju magneesiumi ioonide kontsentratsiooni vereseerumis. Kusjuures, suurem osa neist asub rakkude sees ja luukoes. Seega, rakusisene magneesiumi vaegus ongi magneesiumi defitsiit. Seetõttu avaldub selle mineraali defitsiit kõige tihedamini kliiniliste näitude ehk siis sümptomite põhjal. 

 

 

Naiste ja meeste magneesiumivaeguse tunnuste tabel

 

Süsteemid ja organid  Sümptomid ja tundemärgid
Neuropsühholoogiline Ärrituvus, rahutusseisund, kroonilise väsimuse sündroom, unehäired, kalduvus depressiivsusele, asteenia, ATH lastel 
Neuromuskulaarne Jalakrambid, treemor, lihasspasmid, tuimus
Südame - veresoonkonna Südame rütmihäired - arütmia, tahhükardia, võivad kaasneda valud rinnas. Pikaajalise defitsiidi korral - mitraalklapi prolaps ja ateroskleroos 
Sidekude Kollageeni vahetuse häired, naha seisukorra halvenemine (vananemine) küünte  murdumine 
Gastroenteroloogia Kõhukinnisus, iiveldus, sapikivitõbi, spastilised valud kõhus 
Reproduktiivne Emaka toonuse tõus rasedatel, PMS-i sümptomite halvenemine 
Neerud Kivide moodustumine 
Endokriin Ainevahetuse häired (metaboolne sündroom), II tüübi diabeet 
Luustik Osteoporoosi arenemine, valud liigestes probleemid hammastega 

 

 

 

Kes on riski tsoonis? 

On grupp inimesi, kes vajavad täiendavat magneesiumit. 

  • Rasedad (on oht enneaegseks sünnituseks ja loote väärarenguks) (2) 
  • Sportlased ja kõik need, kes tegelevad aktiivse füüsilise tööga. 
  • Need, kes kannatavad pideva stressi või vaimse koormuse all (õpetajad, ärimehed).
  • Inimesed kellel esineb südame - veresoonkonna patoloogiat (kardioloogid lülitasid magneesiumi preparaadid südameprobleemide korrekteerimise kohustuslikku nimekirja).
  • Lapsed aktiivse kasvamise perioodil ja tugeva stressi ajal (näiteks teismelised). Just nii laiaulatuslikult mõjub magneesium inimese tervisele ja heaolule. Miks siis teda nii sageli vajaka jääb?

 

 

 

Magneesiumi defitsiidi põhjused 

Loomulikul teel saab organism magneesiumit toidust, veest ja söögisoolast. Kuid tänu looduslike ressursside ebaratsionaalsele kasutamisele, on pinnas kurnatud ja mineraalsete ühendite vaene. Seetõttu ei ole praegu toiduainetega võimalik toetada normaalset mikroelementide taset. On rida põhjuseid, miks me kaotame magneesiumit tavapärasest kiiremini: 

  • Ravimite tarvitamine. Antibiootikumid, omeprasool, vett väljutavad preparaadid viivad magneesiumi organismist välja. Magneesiumi defitsiiti diagnoositakse umbes 20%-l haiglasse saabuvatest patsientidest (4)
  • Magneesiumi kaotamine seedetrakti ja neerude kaudu. Sellepärast tekkis uus moodus magneesiumi varude täiendamiseks - eirates seedetrakti - transdermaalne.
  • Östrogeeni sisaldavate hormoonpreparaatide tarvitamine, seal hulgas suukaudselt manustatavate rasestumisvastaste preparaatide kasutamine. 
  • Alkoholi, kohvi ja tee ülemäärane tarvitamine. 
  • Pidev kognitiivne koormus ja stress (5) 
  • Kõrgendatud füüsiline aktiivsus. Magneesium väljub organismist kiiresti higi eritumise teel.

 

Magneesiumi defitsiidi ravi sõltub õiges vormis mikroelementide valikutest. National Institutes of Health Office of Dietary Supplements arvates - toidulisandites sisalduva magneesiumi vorme, mida organism kergemini omandab, mõjutavad magneesiumaspartaat, magneesiumtsitraat, magneesiumlaktaat kuid kõik nad jäävad alla transdermaalsel teel manustatavale magneesiumkloriidile. 

Magneesiumiga õli ja sprei - on tänaseks kõige optimaalsem viis küllastada organismi selle makroelemendiga, kuna ta välistab magneesiumi kaotuse, mis on seotud seedetrakti kaudu manustamisega.

 

Tasub olla enda suhtes tähelepanelik ja alustada magneesiumi manustamist, et näha hea välja ja tunda ennast hästi. 

 

Allikad:

  1. M. Huss и соавт. (2010)
  2. Протеомный анализ магний-зависимых белков в системе «мать-плод-ребенок»  Громова О.А., Торшин И.Ю., Тапильская Н.И.
  3. Природные запасы магния в почвах при разном уровне агрогенного воздействия в агроландшафте. Годунова Е.И., Чижикова Н.П., Шкабарда С.Н.
  4. Magnesium in the intensive care unit. A Abraham, A Bachwani, DM Gamadia, BB Ichhaporia, P Singer and J Cohen
  5. Modulation of magnesium deficiency-induced anxiety and HPA axis dysregulation by therapeutic drug treatment. Simone B SartoriEmail author, Nigel Whittle, Alfred Hetzenauer and Nicolas Singewald
  6. Переносимость комбинированных оральных контрацептивов при недостаточности магния у женщин молодого репродуктивного возраста. Вяткина И.С., Сутурина Л. В., Аталян А. В.